Skip to content ↓

Governing body

   

Elizabeth Perry (Chair) 

Type of governor: Community
Date of appointment: 7 June 2019
Term of office: 4 years
Appointed by: Governing Body

 Business or pecuniary interests

Name of business: Sheffield Hallam University
Nature of business: University
Nature of interest: Employee
Date of appointment or acquisition: 3 December 2018
Date of cessation of interest: n/a
Name of business: Department for Education
Nature of business: Civil service
Nature of interest: Employee
Date of appointment or acquisition: 23 July 2017
Date of cessation of interest: n/a
Date returned: 8 September 2021

Steve Adams (Vice Chair) 

Type of governor: Community
Date of appointment: 1 June 2021
Term of office: 4 years
Appointed by: Governing Body

 Business or pecuniary interests

Name of business: None
Nature of business: n/a
Nature of interest: n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
   

Mrs Claire Sellars 

Type of governor: Community
Date of appointment:  10 July 2019
Term of office:  4 years

Appointed by: 

Governing Body

Business or pecuniary interests

Name of business:  None
Nature of business:  n/a
Nature of interest:  n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
Date returned: 29 September 2021

Mrs Sally Williams 

Type of governor:  Community
Date of appointment:  10 July 2019
Term of office:  4 years
Appointed by: 

Governing Body

Business or pecuniary interests

Name of business:  None
Nature of business:  n/a
Nature of interest:  n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
Date returned:  1 September 2021

Mr Chris Fox 

Type of governor: Parent
Date of appointment: 1 January 2019
Term of office: 4 years
Appointed by: Parents

Business or pecuniary interests

Name of business: None
Nature of business: n/a
Nature of interest: n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
Date returned: 1 October  2020

Lewis Durham 

Type of governor: Community
Date of appointment: 4 February 2019
Term of office: 4 years
Appointed by: Governing Body

Business or pecuniary interests

Name of business: Department for Education
Nature of business: Civil service - governance
Nature of interest: Working on education policies
Date of appointment or acquisition: 11 May 2015
Date of cessation of interest: n/a
Date returned: 2 September 2021

Loren Campbell 

Type of governor: Staff
Date of appointment: 26 April 2021
Term of office: 4 years
Appointed by: Governing Body

 Business or pecuniary interests

Name of business: None
Nature of business: n/a
Nature of interest: n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
   

Jessica Halliday 

Type of governor: Staff
Date of appointment: 26 April 2021
Term of office: 4 years
Appointed by: Governing Body

 Business or pecuniary interests

Name of business: None
Nature of business: n/a
Nature of interest: n/a
Date of appointment or acquisition: n/a
Date of cessation of interest: n/a
   

 

GOVERNORS RESIGNED IN THE LAST YEAR

Mr Paul Morgan 

Type of governor:  Parent
Date of appointment:  1 January 2019
Term of office:  4 years
Appointed by:  Parents
Resigned: 22 April 2022

 Business or pecuniary interests

Name of business:  ESFA
Nature of business:  Government Department
Nature of interest:  Employee
Date of appointment or acquisition: 28 September 2020
Date of cessation of interest: n/a
Date returned:  12 September 2021

Attendance at Local Governing Body meetings

You can view full details of Governors' attendance at committee in this summary document.